Tipy na výlety

Podveský mlýn se nachází v Pošumaví - regionu Chodů a hraničních hvozdů Českého lesa na jihozápadním okraji Čech. Zahrnuje rozsáhlé území šumavských podhůří a svou částí zasahuje i do CHKO a NP Šumava. Region si doposud zachoval velmi bohaté lidové tradice, nářečí a zvyky. Zdejší lidový folklór připomínají různé slavnosti. Celá oblast je přírodně velmi cenná a turisticky atraktivní nejen svou nabídkou památek a zajímavostí, ale také rozsáhlou sítí cykloturistických tras.

Lomeček


Zatopený bývalý kamenolom s průzračnou vodou o velikosti cca 200x40 m (max. hloubka 9 m). Pod hladinou je umístěna největší podvodní kabina v ČR. Lokalita s celoročně dobrou viditelností je vhodná pro potápěče – začátečníky i ty zkušené – kteří mají v místě základní servis. Pod vodou je také vrak lodi, umělá jeskyně, podvodní plošina. V místě je velká zastřešená terasa (kapacita 200 osob), možnost občerstvení (domácí kuchyně), v zimě je k dispozici vytápěná klubovna.

Rozhledna Koráb u Kdyně


Rozhledna Koráb u Kdyně je rozhledna s nádherným výhledem na hrad a rozhlednu Rýzmberk, hrad Nový Herštejn, rozhlednu Bolfánek, Šumavu s kopcem Svatobor s rozhlednou, hrad Kašperk, Můstek, Jezerní horu, Javor a Ostrý, německý Hoher Bogen, Český les, Hrad Přimdu. 

Hrad Rýzmberk


Hrad Rýzmberk, postavený na stejnojmenném kopci, se významně zapsal do českých dějin.  Byl založen bezpochyby v druhé polovině 13. století a pojmenován tehdy módním německým jménem Riesenberg (Obří hora). Stál na strategicky velmi výhodném místě, ovládající Všerubský průsmyk, jímž procházela důležitá obchodní Řezenská cesta do Bavor. 

Chodský hrad v Domažlicích


Chodský hrad v Domažlicích, dnes Muzeum Chodska, založený společně s městem českým králem Přemyslem Otakarem II. Z původního středověkého hradu, kde sídlil královský purkrabí, chodský rychtář a zasedal chodský soud, se zachovala pouze štíhlá válcová věž. Po velkém požáru v srpnu 1592 zůstal hrad zpustošený a v troskách. Barokní přestavba v letech 1726-27 a úprava roku 1830 daly hradu dnešní podobu.

Poutní místo Veselá hora


Poutní místo na Veselé hoře, je mezi lidmi spíše známé jako Svatý Vavřineček, a najdeme jej na samotě při jižním okraji Domažlic. Některé prameny uvádějí, že zde kapli nechal postavit už kníže Boleslav I. na památku vítězství nad Maďary, ale potvrzeno to není. 

Čerchov


Nejvyšší vrchol Českého lesa (1042 m) a zároveň neodmyslitelný symbol krajiny v okolí Domažlic. Do roku 1990 byl přístup k vrcholu obsazenému armádou zcela nemožný. Teprve po listopadovém převratu v roce 1989 se Čerchovu alespoň částečně navrací funkce pomyslného strážce Českého lesa. 

Jeskyně Salka


Nedaleko nad obcí Pasečnice, na úbočí porostlého vrchu Skalky (620 m n. m.) se nachází skalní sluj Salka, jejíž dno i přilehlé "štoly" jsou zaplaveny vodou až do výšky 5 m.

Dračí jezero v Eschlkamu


Eschlkam leží v 500 m nadmořské výšky a je historicky nejstarším známým osídlením mezi Bavorskem a Čechami. Eschlkam byl pevným hospodářským centrem Hoher Bogenu. Obchod s Čechami a jeho obranný systém propůjčily těmto místům svůj charakter. Ještě nyní se zrcadlí historie obce v jejím charakteristickém uspořádání. Domy jsou seřazeny těsně vedle sebe, jakoby chtěly chránit mohutný kostel, který se nachází na nejvyšším bodě. Krásnou polohu Eschlkamu popisuje již ve svých knihách zde narozený spisovatel Maximilian Schmidt, nazýván také Waldschmidt.

Přírodní rezervace Černé a Čertovo jazero


Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero se rozkládá na svazích Jezerní hory (1.343 m), která je její součástí, asi 4 km severoseverovýchodně od Železné Rudy. Jezera vznikla působením ledovce. Čertovo jezero má rozlohu asi 10 ha a jeho největší hloubka je přibližně 37 m.

Bíla Strž


Romantické údolí středního toku Bílého potoka (jeden z toků napájejících údolní nádrž Nýrsko) s největším vodopádem na Šumavě, vysokým téměř 14 m, leží asi 4 km jižně od Hojsovy Stráže a asi 10 km severozápadně od Železné Rudy.

 

Více tipů na výlet naleznete ZDE.